|
Osobnosti v psychotronice (ČR) |
Jan
Mikolášek (léčitel)
Narodil se roku 1889 v Rokycanech, ale jeho mládí formovala Halič a především Rakousko. Tam se seznámil se „zázračným" doktorem Valentinem Zeileisem, který určil jeho příští osud. V té době pracoval jako zahradník, ale zajímal se o přírodní léčbu a léčivé byliny. Roku 1918 poznal Josefu Millbacherovou z Volduch u Rokycan. Tato léčitelka, která stanovovala diagnózy z moči, v něm rozpoznala neobyčejné nadání a zasvětila jej do svého způsobu diagnózy. Dala mu k dispozici i svůj „magický" prostředek - mušli, jejíž úlomky měl vhazovat do moči pacientů a podle reakce stanovit nemoc.
Mikolášek ji brzy přestal potřebovat. „Poznal jsem z moče nemoc jakýmsi mně samotnému nevysvětlitelným způsobem, vlastností, pro niž si nade mnou lámalo hlavu už mnoho lékařských i jiných kapacit, aniž našli pro tuto podivuhodnou vlastnost vysvětlení." Ke své praxi se dostával postupně. Nejprve léčil členy své rodiny, a když se jeho umění rozneslo, začali za ním proudit nemocní z celého kraje. Hledal samotu, a tak se odstěhoval a za první republiky působil ve východních Čechách. Na začátku války přesídlil do Hradečna u Kladna.
Jeho
věhlas byl v té době už obrovský a přes zákazy jej i za okupace navštěvovaly
tisíce lidí. Brzy ho proto začalo sledovat gestapo, jehož pražský šéf
Kiesewerter zorganizoval v Petschkově paláci zkoušku, při níž měl před
komisí nacistických lékařů stanovit diagnózy 29 vzorků moči. Léčitel
stoprocentně uspěl, avšak vyneslo mu to málo vítanou přízeň nacistů;
jeho pacientem se zanedlouho stal dokonce i Martin Borman. Ke stanovení diagnózy
stačil Janu Mikoláškovi vzorek moči, věk dotyčného a pohlaví. K léčbě
používal směsi sestavené ze 29 různých bylin. Každému předepisoval
sestavu podle jeho nemoci, doslova „na tělo". Byliny sám sbíral, ale
po čase je musel vykupovat. Ve svém vrcholném období koncem 40. let minulého
století spotřebovali totiž jeho pacienti téměř vagón bylin měsíčně.
V roce 1946 se ujal těžce nemocného Antonína Zápotockého, tehdejšího předsedy Ústřední rady odborů, kterému hrozila amputace nohy, následek pobytu v koncentračním táboře. V Sanopzu považovali za jediné východisko amputaci, ale po Mikoláškově léčbě se pozdější prezident za tři týdny uzdravil. Až do Zápotockého smrti v roce roku 1957 tak bylo díky němu lidové léčitelství v naší zemi pod neoficiální ochranou.
"Ročně si dvakrát odpočinu, 14 dní po Vánocích v Tatrách a podruhé o prázdninách. Mám asi 150 tisíc pacientů každý rok; celkem prošlo mýma rukama na pět milionů lidí. Někteří pacienti přicházejí skoro v posledním tažení, když už byli ze všech nemocnic propuštěni jako beznadějní. V čekárně leckdo omdlí, buď vzrušením nebo ze strachu, že nepřijde na řadu. Jiní už sotva stojí na nohou..."
Tato slova napsal do svého deníku Jan Mikolášek v roce 1954, v době, kdy působil v Jenštejně. V té době měl za sebou již velmi bohatou praxi; patrně jednu z největších, kterou kdy lidový léčitel zažil.
Ale už v lednu 1959 byl však Mikolášek ve fingovaném procesu odsouzen ke konfiskaci majetku a vězení na pět let. Poznal Bory, Valdice i Davu a propuštěn byl až roku 1963. Poslední roky života prožil ve strašnické vile bývalého ředitele Státního zdravotního ústavu doktora Urbánka. Zemřel na konci roku 1973 ve veku 85 let.
Jana
Mikoláška vyhledávali prostí lidé, ale i politici, sportovci a umělci.
Roku 1946 byl přiveden ke smrtelnému loži skladatele J. B. Foerstra, který díky
jeho léčbě žil až do roku 1950. Počet lidí, kteří jej navštívili,
pravděpodobně není přehnaný, protože jeho asistent vedl o léčbě přesné
záznamy. Tento skromný a velmi zbožný muž se stal jednou z výsostných
postav českého léčitelství 20. století díky vědecky nevysvětlitelnému
umění mimosmyslové diagnózy a znalosti léčivých účinků bylin.
Jiří
Kuchař
Podle : Regenerace