Rejstřík pojmů 

Forthuny 

Zpět na rejstřík

 - Pascal Forthuny, pravým jménem Georges Cochet (1872 – 1925). Spisovatel, malíř a polyglot, především však působil v MEZINÁRODNÍM ÚSTAVU PRO METAFYZIKU (viz) v Paříži.

Jeho otec byl architekt a domníval se, že ho syn bude následovat. Přiměl ho tedy ke studiu na l'École des Beaux-Arts - Vysoké škole výtvarných umění, leč Pascal institut záhy opustil a vydal se na cesty, procestoval zejména Německo. V dětství byl spíše křehký a jemný, nicméně živý a překonané nemoci ho zocelily na duchu (ve čtyřech letech to byl zánět pohrudnice, v patnácti zánět kloubů).

Rozvíjel své umělecké vlohy, pokoušel se komponovat hudbu, malovat a psát básně pro své blízké. Ferdinand Gregh se stal jeho patronem ve Společnosti literátů. Pascal Forthuny vyzkoušel téměř všechno a ve 45 letech překládal čínskou literaturu.

V roce 1919 jím hluboce otřásla tragická smrt syna, letce a žena s ním probírala duchovnost i posmrtný život. Předtucha smrti své matky v podobě klišé ho přivedla mezi média. Dokázal psát automaticky, což ho samotného překvapilo. Stejně tak automaticky improvizoval hudbu a maloval, což poznamenalo jeho další život. Navštívil Mezinárodní ústav pro metafyziku, kde odhalili jeho pozoruhodné vlohy pro jasnovidectví, kterými se později proslavil. Pod odborným vedením nejvýznačnějších členů zmíněné instituce své nadání začal metodicky využívat.

V 75 letech ztratil jednoho ze svých bratrů a opět se zajímal o onen svět. Stáří se však k němu zachovalo macešsky. Postupně ztratil zrak, což mu znemožnilo psát a malovat. Pomáhal mu mladší bratr Marcel Cochet, u kterého se usadil po špatné zkušenosti z penziónu pro staré lidi. V 91 letech si při pádu zlomil stehenní kost a úraz se mu stal osudným.